চাৰ্প ৱৰ্কস্পেচ প্ৰকেট ফট’কেটালিষ্ট এছএআৰএছ-চিঅ’ভি-২ ৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্য্যকৰী প্ৰমাণিত

গুৱাহাটী, ০৯ আগষ্ট, ২০২২: চাৰ্প বিজনেছ চিষ্টেমছ (ইণ্ডিয়া) প্ৰাইভেট লিমিটেডে শেহতীয়াকৈ চাৰ্পৰ ৱৰ্কস্পেচ প্ৰকেটৰদ্বাৰা বীজাণু নাশক আৱৰণ দ্ৰব্যৰ এক উল্লেখযোগ্য সফলতা ঘোষণা কৰিছে। এছএআৰএছ-চিঅ’ভি-২ (অমিক্ৰন প্ৰকাৰ) ৰ বিৰুদ্ধে ফলপ্ৰসূ হিচাপে প্ৰমাণিত চাৰ্পৰ এই নতুন আৱিস্কাৰে পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ আঠ ঘন্টাৰ ভিতৰতে ভাইৰাছৰ সংখ্যা ধৰা নপৰা স্তৰলৈ হ্ৰাস কৰে। একাধিক কৰ্পৰেট আৰু প্ৰতিষ্ঠানত ব্যৱহাৰ কৰা চাৰ্পৰ এই ফট কেটালিটিক পৰিবেশ পৰিচ্ছন্নতা সমাধানে আজি কৰ্মক্ষেত্ৰৰ সুৰক্ষা আৰু পৰিচ্ছন্নতাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে। ৱৰ্কস্পেচ প্ৰকেট হৈছে পৃষ্ঠ আৰু বেৰবোৰ বীজাণুমুক্ত কৰিবলৈ স্প্ৰে কৰা এক ফট’কেটালিষ্ট তৰল। ফট’কেটালিটিক কটিং প্ৰাকৃতিক সূৰ্যৰ পোহৰ বা দৃশ্যমান পোহৰত পোহৰ শক্তিৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে এলইডি আৰু ফ্লুৰেচেন্টসহ ই ভাইৰাছ, বেক্টেৰিয়া নিষ্ক্ৰিয় কৰিবলৈ আৰু গোন্ধ আৰু অন্যান্য ক্ষতিকাৰক পদাৰ্থ আঁতৰ কৰিবলৈ শক্তিশালী অক্সিডেশ্যন আৰু অপঘটন শক্তি সৃষ্টি কৰে। দ্ৰৱণটোত এন্টি-ভাইৰেল, ভেঁকুৰ প্রতিশোধক বীজাণু নাশক আৰু দুৰ্গন্ধ নাশক গুণাগুণ আছে আৰু ৩৬৫ দিনৰ বাবে চব্বিশ ঘন্টাই সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে।

বেংগালুৰুৰ ভাৰতীয় বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান (IISc) ৰদ্বাৰা কৰা পৰীক্ষা অনুসৰি, সংক্ৰামক ৰোগ আৰু জৈৱ সুৰক্ষা পৰীক্ষাগাৰত বিএছএল৩ পৰীক্ষাগাৰৰ ছেটআপত প্লেক এছেৰদ্বাৰা ছাৰ্প ৱৰ্কস্পেচ প্ৰকেট ফট’কেটালিষ্ট দ্ৰৱণৰ ভাইৰাছনাশক কাৰ্য্যকলাপৰ পৰিমাপ কৰা হৈছিল। বৈজ্ঞানিক পদ্ধতি অনুসৰণ কৰি, ৪ ঘন্টাৰ বাবে ~ ১০০০ লাক্স এলইডি আলোকসজ্জাৰ তলত ৰখা টাংষ্টেন ট্ৰাইঅক্সাইড-ক’টেডযুক্ত প্লেটৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে অমিক্ৰন ভাইৰাছ টাইটাৰ ৯৫.৮৬% লৈ হ্ৰাস হোৱা দেখা যায়। পৰৱৰ্তী সময়ত, টাংষ্টেন ট্ৰাই অক্সাইড-ক’টেডযুক্ত প্লেটবোৰত ভাইৰাছৰ সংস্পৰ্শ ৮, ১২ আৰু ২৪ ঘন্টাৰ বাবে পৰিমাপ কৰা হৈছিল। য’ত ভাইৰেল টাইটাৰটো চিনাক্ত কৰিব নোৱাৰা স্তৰলৈ হ্ৰাস হৈছিল। এলইডি আলোকসজ্জাৰ তলত ৰখা টাংষ্টেন ট্ৰাইঅক্সাইড-ক’টেডযুক্ত প্লেট এখনত কমেও ৮ ঘন্টাৰ বাবে অমিক্ৰন ভাইৰাছটো সংস্পৰ্শলৈ আহোতে ভাইৰেল টাইটাৰৰ সৰ্বাধিক হ্ৰাস দেখা গৈছিল। তদুপৰি, গ্লাছত টাংষ্টেন ট্ৰাই অক্সাইড-ক’টিঙৰ ওপৰত কৰা চাইট’টক্সিচিটি পৰীক্ষা অনুসৰি, মানৱ শৰীৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ক্ষেত্ৰত সমাধানটো ক্ষতিকাৰক নহয় বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। চাৰ্পৰ ফট’কেটালিটিক পদাৰ্থৰ মুখ্য উপাদান হৈছে টাংষ্টেন ট্ৰাইঅক্সাইড। চাৰ্পৰ ফট’কেটালিটিক সামগ্ৰীয়ে টাইটেনিয়াম অক্সাইডৰ বিপৰীতে পোহৰৰ এক বিস্তৃত বৰ্ণালীৰ প্ৰতি প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সৃষ্টি কৰে, যি হৈছে আন ফট’কেটালিটিক সামগ্ৰীসমূহৰ এটা। ফলস্বৰূপে, ই সূৰ্য্যৰ পোহৰৰ উপৰিও এলইডি, ফ্লুৰেচেন্ট পোহৰ আৰু বিভিন্ন ভিতৰৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে অতিবেঙুনীয়া পোহৰ অন্তৰ্ভুক্ত অক্সিডেটিভ প্ৰভাৱ প্ৰস্তুত কৰে। চাৰ্পৰ ৱৰ্কস্পেচ প্ৰকেট পৃষ্ঠ বীজাণুনাশক সেৱা প্ৰায় ১০০০ বৰ্গফুট পৃষ্ঠ এলেকাৰ সৈতে কাৰ্য্যালয়ৰ স্থান আৱৰাৰ বাবে ১ বছৰত ব্যয় ১৫০০০০ টকা। এই সেৱা ১ বছৰৰ ৱাৰেন্টিসমৃদ্ধ তথা ই এক সুৰক্ষিত কাৰ্য্যালয়ৰ পৰিবেশৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে।

ইয়াৰোপৰি, চাৰ্প ফট’কেটালিষ্টে কৰ্মক্ষেত্ৰত পৰিবেশ পৰিচ্ছন্নতা বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰডাক্ট কনচেপ্ট শ্ৰেণীৰ অধীনত আইএফ ডিজাইন এৱাৰ্ড, ২০২২ লাভ কৰিছে। আইএফ ডিজাইন এৱাৰ্ড হৈছে বিশ্বৰ অন্যতম সন্মানীয় ডিজাইন বঁটা যিয়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ ঔদ্যোগিক সামগ্ৰীৰ ডিজাইনৰ উৎকৃষ্টতাক স্বীকৃতি প্ৰদান কৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published.